EFS-PO KL - projekt systemowy

 


Realizacja projektu w latach: |2008|2009|2010|2011|2012|2013|2014|2015|Zarys projektu|


 

styczeń-marzec 2014

 

Z początkiem stycznia 2014 r. rozpoczęła się rekrutacja do projektu systemowego na 2014 r. Rekrutacja trwać będzie do końca marca 2014 r.

W ramach projektu przewidziana jest ciekawa ścieżka integracyjna dla każdego z potencjalnych uczestników. Uczestnicy projektu będą mogli skorzystać z bezpłatnych kursów zawodowych, staży, pomocy asystenta rodziny, doradztwa zawodowego i poradnictwa psychologicznego.

Osoby chętne do udziału w projekcie systemowym zapraszamy do biura projektowego (Biuro Projektu Systemowego ul. Rynek 30, piętro I).

 

Do udziału w projekcie zapraszamy osoby:

- zamieszkujące na terenie gminy Pilzno,

- będące w wieku aktywności zawodowej (15-64 l),

- zagrożone wykluczeniem społecznym,

- korzystające z pomocy społecznej.

 

Dnia 3 lutego 2014 r. 10 uczestników projektu skierowanych zostało w ramach kontraktu socjalnego do Centrum Integracji Społecznej w Pilźnie.  Reintegracja prowadzona w ramach funkcjonowania CIS obejmuje działania mające na celu odbudowanie i potrzymanie u osoby biorącej udział w zajęciach umiejętności uczestnictwa w życiu społeczności lokalnej i pełnienia ról społecznych w miejscu pracy.

 

 

 

kwiecień 2014

 

W miesiącu kwietniu pracownicy socjalni zawarli kontrakty socjalne z 24 uczestnikami projektu systemowego. Kontrakt socjalny jest umową zawarta pomiędzy uczestnikiem projektu a Ośrodkiem Pomocy Społecznej, w której strony zobowiązują się do wykonania określonych działań, niezbędnych dla osiągnięcia zaplanowanych celów.

 

 

 

maj 2014

 

Uczestnicy projektu przed rozpoczęciem szkoleń otrzymali komplety promocyjne – długopis, notatnik, teczka na dokumenty.

 

 

 

24 uczestników projektu systemowego w dniach 13-16 maj 2014 r. uczestniczyło w Warsztatach kompetencji i umiejętności społecznych, które przeprowadzone zostały przez firmę Innovo Innowacje w Biznesie z siedzibą w Jaśle.

Celem warsztatów był rozwój i doskonalenie umiejętności interpersonalnych niezbędnych w przeciwstawieniu się sytuacji bezradności i wykluczeniu społecznemu.

Zajęcia prowadzone były w sposób warsztatowy. Na zakończenie każdy z uczestników otrzymał certyfikat potwierdzający ukończenie szkolenia.

 

W dniach 19-20 maj 2014 r. odbyły się grupowe i indywidualne konsultacje z doradcą zawodowym. Celem doradztwa była diagnoza potrzeb zawodowych uczestników projektu, poszerzenie wiedzy na temat rynku pracy i sposobów poruszania się po nim, opracowanie Indywidualnego Planu Działania ze wskazaniem szkoleń/kursów zawodowych podnoszących kwalifikacje przy uwzględnieniu danych dot. aktualnych potrzeb rynku pracy.

 

 

 

czerwiec 2014

 

Dnia 2 czerwca 2014 r. 11 uczestników projektu systemowego (K) rozpoczęło kurs sprzedawcy z  obsługą kasy fiskalnej i komputera oraz programu do fakturowania. Realizatorem szkolenia obejmującego 140 godzin jest Ośrodek Szkolenia Kierowców „Prawko” z siedzibą w Dębicy.

 

W dniu 23 czerwca 2014 r. rozpoczął się kurs zawodowy spawanie blach i rur spoinami pachwinowymi w metodach MIG, MAG, TIG organizowany przez Centrum Kształcenia Praktycznego w Dębicy. Celem kursu jest teoretyczne i praktyczne przygotowanie uczestników do egzaminu końcowego. Kurs trwać będzie do 31 lipca 2014 roku. Po zdaniu egzaminu końcowego uczestnik kursu uzyskuje uprawnienia do wykonywania spoin pachwinowych blach i rur metodą MIG (131), MAG (135), TIG (141) zgodnie z obowiązującymi przepisami.

 

 

 

lipiec 2014 r.

 

W ramach instrumentu aktywizacji społecznej dla 1 rodziny uczestnika projektu systemowego wprowadzono asystenta rodziny.

Do podstawowych zadań asystenta należy m. in.:

1)  udzielanie pomocy rodzinie w poprawie jej sytuacji życiowej, w tym w zdobywaniu umiejętności prawidłowego prowadzenia gospodarstwa domowego;

2)  udzielanie pomocy rodzinie w rozwiązywaniu problemów wychowawczych z dziećmi, psychologicznych, socjalnych;

3)  wspieranie aktywności społecznej rodziny;

4)  motywowanie członków rodziny do podnoszenia kwalifikacji zawodowych;

5)  udzielanie pomocy w poszukiwaniu, podejmowaniu i utrzymywaniu pracy zarobkowej;

6)  motywowanie do udziału w zajęciach grupowych dla rodziców, mających na celu kształtowanie prawidłowych wzorców rodzicielskich i umiejętności psychospołecznych;

7)  udzielanie wsparcia dzieciom, w szczególności poprzez udział w zajęciach psychoedukacyjnych;

8)  podejmowanie działań interwencyjnych i zaradczych w sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa dzieci i rodziny.

Asystent będzie realizował swoje zadania do końca grudnia 2014 roku.

 

Od 15 lipca 2014 r. 2 uczestniczki projektu w wieku 15-30 lat skierowane zostały do odbycia stażu u pracodawcy na okres nie dłuższy niż 6 m-cy. Staż pozwoli na zdobycie doświadczenia zawodowego i podstawowych umiejętności praktycznych związanych z wykonywaną pracą osobom bezrobotnym bez doświadczenia zawodowego w celu zwiększenia szans na znalezienie zatrudnienia.

 

 

 

sierpień 2014 r.

 

W dniu 11 sierpnia 2014 r. 3 uczestniczki projektu rozpoczęły kurs opiekun osób starszych  i niepełnosprawnych. Realizatorem kursu obejmującego 120 godz. jest Stowarzyszenie Centrum Szkolenia Zawodowego w Gorlicach, Przedstawicielstwo w Jaśle. Celem kursu jest teoretyczne i praktyczne przygotowanie uczestników do prawidłowej opieki nad osobami starszymi i niepełnosprawnymi. Kurs trwać będzie do 8 września 2014 r.

 

 

 

wrzesień 2014 r.

 

Dnia 22 września 2014 r. rozpoczął się kurs kierowca wózków jezdniowych z napędem silnikowym. Celem szkolenia jest teoretyczne i praktyczne przygotowanie uczestników do egzaminów końcowych zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa oraz wytycznymi UDT. Kurs zakończy się 3 października 2014 r.

 

 

 

październik 2014 r.

 

W dniu 1 października 2014 r. 2 uczestników projektu systemowego rozpoczęło kurs koparko-ładowarki i koparki jednonaczyniowej. Realizatorem szkolenia obejmującego 168 godzin zajęć teoretycznych i 116 godzin zajęć praktycznych jest Ośrodek Szkolenia Zawodowego „Edukator” z siedzibą w Dębicy. Planowany termin zakończenia kursu 21 listopad 2014 r.

 

 

 

listopad 2014 r.

 

Z początkiem listopada 2014 r. rozpoczęła się rekrutacja do projektu systemowego na 2015 r. Rekrutacja trwać będzie do końca grudnia 2014 r.

Do udziału w projekcie zapraszamy osoby będące w wieku aktywności zawodowej, korzystające ze świadczeń pomocy społecznej, zamieszkałe na terenie gminy Pilzno, bezrobotne, nieaktywne zawodowo oraz zatrudnione (rolnicy).

 

 

 

grudzień 2014 r.

 

Dnia 10 grudnia 2014 r. zorganizowano grupowe i indywidualne doradztwo zawodowe dla 4 uczestników projektu. 18 grudnia 2014 r. 5 uczestników wzięło udział w warsztatach kompetencji i umiejętności społecznych. Asystent rodziny zakończył pracę z rodziną uczestnika projektu. Zadaniem asystenta było całościowe wspieranie rodziny zagrożonej wykluczeniem społecznym, a także pomoc w wykonywaniu najprostszych czynności składających się na proces prowadzenia gospodarstwa domowego.

2 uczestniczki projektu zakończyły odbywać staż u pracodawcy. Staż pozwolił na zdobycie podstawowych umiejętności praktycznych związanych z wykonywaną pracą osobom bez doświadczenia zawodowego w celu zwiększenia szans na znalezienie pracy.

 

 

 

 

 

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego


Realizacja projektu w latach: |2008|2009|2010|2011|2012|2013|2014|2015|Zarys projektu|