EFS-PO KL - projekt systemowy

 


Realizacja projektu w latach: |2008|2009|2010|2011|2012|2013|2014|2015|Zarys projektu|


 

Ośrodek Pomocy Społecznej w Pilźnie informuje, że od stycznia 2012 r. kontynuuje realizację projektu systemowego pt. „Czas na aktywność w gminie Pilzno” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Ogółem alokacja finansowa na realizację projektu systemowego w 2012 r. przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Pilźnie wynosi  403 000,00 PLN, w tym kwota dofinansowania ze środków EFS  to 360 685,00  PLN oraz  wkład własny –  42 315,00 PLN.

 

Celem głównym, jaki przyświeca realizacji projektu jest przezwyciężenie marginalizacji i wykluczenia społecznego poprzez aktywizację zawodową i społeczną osób z terenu gminy Pilzno do końca 2012 r.

Cel ten będzie realizowany poprzez zawarcie 38 kontraktów socjalnych oraz zastosowanie instrumentów aktywnej integracji: zawodowej, społecznej, edukacyjnej.

 

Projekt realizowany przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Pilźnie skierowany jest do osób będących w wieku aktywności zawodowej, korzystających ze świadczeń pomocy społecznej, zamieszkałych na terenie gminy Pilzno, bezrobotnych, nieaktywnych zawodowo oraz zatrudnionych (rolników).

 

Oferowane formy wsparcie:

Ø       kursy zawodowe

Ø       doradztwo zawodowe

Ø       warsztaty kompetencji i umiejętności społecznych

Ø       pomoc asystenta rodzinny

 

 

 

styczeń - marzec 2012

 

W okresie od stycznia do marca przeprowadzono rekrutację uczestników do projektu „Czas na aktywność w gminie Pilzno”. Przy rekrutacji brano pod uwagę trudną sytuację materialno - bytową rodzin oraz spełnienie kryteriów formalnych. Do udziału w projekcie zaprosiliśmy 38 osób, przy rekrutacji przestrzegano zasadę równego traktowania płci.

 

W dniu 29.03.2012 roku w Biurze Projektu Systemowego odbyło się spotkanie informacyjno-promocyjne z tegorocznymi uczestnikami projektu systemowego pt. „Czas na aktywność w gminie Pilzno” mające na celu przedstawienie dalszego przebiegu realizacji projektu. Podczas spotkania przedstawione zostały informacje o projekcie, jego cele i przewidziane rezultaty. Szczegółowo omówione zostały planowane działania przewidziane w/w projekcie. Ustalony został termin podpisywania kontraktów socjalnych.

Na spotkanie zostały zaproszone osoby wstępnie zrekrutowane przez pracowników socjalnych zaangażowanych w projekcie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

kwiecień 2012

 

W miesiącu kwietniu z uczestnikami projektu zostały zwarte kontrakty socjalne. Kontrakt socjalny jest pisemną umową zawartą z uczestnikiem projekcie, określającą uprawnienia i zobowiązania obydwu stron umowy, w ramach wspólnie podejmowanych działań projektowych zmierzających docelowo do przezwyciężenia trudnej sytuacji życiowej osoby lub rodziny. Kontrakt określa zasady współdziałania uczestnika projektu systemowego z Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Pilźnie.

 

 

 

 

maj 2012

 

Przed rozpoczęciem szkoleń, kursów wszyscy uczestnicy projektu otrzymali komplety promocyjne (długopis, notatnik, teczka na dokumenty).

 

 

 

W dniach od 28 do 31 maja 2012 r. 38 uczestników projektu uczestniczyło w warsztatach kompetencji i umiejętności społecznych. Celem treningu było nabycie większej pewności siebie i wiary we własne możliwości, budowanie poczucia własnej wartości, nauczenie się podstawowych zasad komunikacji interpersonalnej, budowanie pozytywnego obrazu siebie oraz motywacji do podejmowania nowych zadań, zdobywanie umiejętności samodzielnego podejmowania decyzji oraz skutecznego realizowania zadań. Zajęcia odbyły się w Biurze Projektu Systemowego, ul. Rynek 30.

 

 

 

 

czerwiec 2012

 

W dniach od 4 do 6 czerwca 2012 r. w ramach projektu systemowego odbyły się spotkania z doradcą zawodowym w formie grupowych i indywidualnych konsultacji.

Głównym celem spotkań była motywacja do zmian, poznanie efektywnych metod poszukiwania pracy, świadomy wybór kariery zawodowej, a także zbadanie predyspozycji i kompetencji zawodowych. Podczas spotkania doradca zawodowy poprzez prowadzenie ćwiczeń zapoznał uczestników m.in. z zasadami tworzenia dokumentów aplikacyjnych tj. CV i list motywacyjny, które odgrywają ważną rolę w procesie poszukiwania pracy. Zajęcia odbyły się w Biurze Projektu Systemowego, ul. Rynek 30.

Dla 1 rodziny uczestnika projektu systemowego wytypowanej przez pracownika socjalnego wprowadzono asystenta rodziny. Rodzina otrzymuje wsparcie ze strony asystenta, który spotyka się w miejscu zamieszkania danej rodziny.

Praca asystent rodziny polegać ma na odbudowaniu więzi rodzinnych, wzbudzeniu wiary we własne możliwości, zmotywowaniu do podejmowania działań, które do tej pory wydawały się niemożliwe. Rolą asystenta jest również pomoc nie tylko rodzicom, ale także i dzieciom w lepszym wykorzystywaniu wolnego czasu, nauce i zabawie.

Dnia 20 czerwca 2012 r. 5 mężczyzn rozpoczęło kurs spawanie blach i rur spoinami pachwinowymi w met. MIG, MAG, TIG. Szkolenie teoretyczne i praktyczne miało na celu zdobycie kwalifikacji zawodowych. Kurs trwać będzie do 27.07.2012 r.

Dnia 25 czerwca 2012 r. rozpoczął się kurs kierowca wózków jezdniowych z napędem silnikowym. Celem szkolenia jest zapoznanie uczestnika projektu z budową i zasadą działania wózków, pozwalających na prawidłową eksploatację oraz przygotowanie do samodzielnego prowadzenia wózka. Potwierdzeniem zdobytych umiejętności będzie certyfikat uzyskany po pozytywnym wyniku egzaminu końcowego. Kurs zakończy się 6 lipca 2012 r.

 

 

 

 

lipiec 2012

 

Dnia 6 lipca 2012 r. 9 mężczyzn z terenu gminy Pilzno rozpoczęło kurs operatora koparko-ładowarki i koparki jednonaczyniowej. Celem kursu jest teoretyczne i praktyczne przygotowanie uczestników do egzaminu końcowego. Kurs trwać będzie do 29.08.2012 r.

Dnia 23 lipca 2012 r. rozpoczął się kurs opiekun osób starszych. Celem kursu jest teoretyczne i praktyczne przygotowanie uczestników do prawidłowej opieki osób starszych i chorych. Zapoznanie z podstawami wiedzy związanej z wiekiem starszym, dolegliwościami występującymi w tym okresie, z potrzebami osób starszych, ich uwarunkowaniami psychologicznymi i medycznymi potrzebami.

 

 

 

 

wrzesień 2012

 

Dnia 17.09.2012 r. 5 uczestniczek projektu systemowego rozpoczęło kurs bukieciarstwa z elementami dekoracji wnętrz realizowany przez Zakład Doskonalenia Zawodowego - Ośrodek Ksztalcenia Zawodowego w Pilźnie. Kurs ma miejsce w Domu Kultury w Pilźnie i trwać będzie do 5.10.2012 r.

 

 

 

 

październik 2012 r.

 

Dnia 15 października 2012 r. 14 uczestniczek projektu systemowego rozpoczęło kurs obsługi kasy fiskalnej z gospodarką magazynową organizowany przez Zakład Doskonalenia Zawodowego - Ośrodek Kształcenia Zawodowego w Pilźnie. Kurs ma miejsce w Domu Kultury w Pilźnie i trwać będzie do 07.11.2012 r. Celem kursu jest teoretyczne i praktyczne przygotowanie uczestników do pracy na stanowisku sprzedawcy i magazyniera wyposażonym w program do obsługi kasy fiskalnej współpracującej z komputerem.

 

 

 

 

listopad 2012 r.

 

W dniach 19-20 listopad 2012 r. 8 uczestników projektu wzięło udział w grupowym i indywidualnym doradztwie zawodowym.

W dniach 27-28 listopad 9 osób uczestniczyło w warsztatach kompetencji i umiejętności społecznych.

Zajęcia odbywały się w Biurze Projektu Systemowego ul. Rynek 30.

 

 

 

 

grudzień 2012 r.

 

W dniu 28.12.2012 r odbyło się spotkanie podsumowujące realizację V edycji projektu systemowego „Czas na aktywność w gminie Pilzno” PO KL Priorytetu VII Promocja integracji społecznej, Działanie 7.1. Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji, Poddziałanie 7.1.1. Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez ośrodki pomocy społecznej współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

W spotkaniu udział wzięli: Burmistrz Pilzna Pani Ewa Gołębiowska, Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Pilźnie Pani Zofia Uriasz wraz z kadrą realizującą projekt oraz uczestnicy projektu.

Celem spotkania było podsumowanie osiągniętych rezultatów, ze szczególnym uwzględnieniem korzyści dla uczestników projektu.

Pomoc, jaka była oferowana przez OPS w projekcie systemowym miała charakter kompleksowy, ponieważ wszyscy uczestnicy sami wybierali swoją ścieżkę zawodową.

Poprzez uczestnictwo w zorganizowanych kursach uczestnicy projektu nie tylko podwyższyli swoje kwalifikacje zawodowe, ale również zdobyli wiedzę na temat poruszania się po rynku pracy i radzenia sobie ze stresem w sytuacjach trudnych poprzez udział w zajęciach i warsztatach z doradcą zawodowym i psychologiem.

Spotkanie było znakomitą okazją do podzielenia się spostrzeżeniami dotyczącymi projektu. Uczestnicy projektu pozytywnie wyrażali swoje opinie o realizowanych szkoleniach. Potwierdzili słuszność realizowanego projektu.

Korzystanie ze środków UE dało nam nowe możliwości upowszechniania pracy socjalnej i aktywnej integracji.

 

 

 

 

 

 

 

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego


Realizacja projektu w latach: |2008|2009|2010|2011|2012|2013|2014|2015|Zarys projektu|